Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Je ozonizácia (čistenie a dezinfekcia ozónom) nebezpečná?

Je ozonizácia (čistenie a dezinfekcia ozónom) nebezpečná?

  • by

Ozón je spolu s ďalšími látkami ako kyslík, dusík, kysličník uhličitý, atď. súčasťou vzduchu, ktorý dýchame

PPM Ozónu Množstvo koncentrácie ozónu v ovzduší vyjadrujeme pomocou jednotky PPM (parts-per-million), čo znamená počet častíc na jeden milión častíc.

Bežná koncentrácia ozónu v ovzduší sa pohybuje na úrovni 0,005 až 0,02 ppm, výnimočne 0,05 ppm. Táto koncentrácia nie je pre človeka, zvieratá a rastliny nebezpečná. Napriek tomu, už v takto nízkych koncentráciách ozón likviduje mikroorganizmy.

Čistenie, dezinfekcia a odstraňovanie zápachov ozónom sa vykonáva tzv. „šokovou metódou“, kedy je v priestore koncentrácia ozónu zvýšená na 5 a viac ppm , čo je cca. 1000 násobok bežnej koncentrácie.

Takéto množstvo ozónu je pre ľudí a zvieratá nebezpečné s vysokým rizikom trvalého poškodenia zdravia alebo smrti.

Preto je dôležité pred samotnou ozonizáciou z priestoru odstrániť všetky rastliny a zvieratá. Počas procesu do priestoru vstupuje iba obsluha generátora ozónu vybavená príslušnými bezpečnostnými prvkami. Celý proces trvá v závislosti od veľkosti priestoru od 1 hodiny po niekoľko hodín.

Ozón je nestabilná chemická látka, ktorá sa po ukončení ozonizácie rýchlo rozpadá späť na kyslík O2.

Po ukončení ozonizácie, Vám späť odovzdáme vydenzifikované priestory, v ktorých koncentrácia ozónu dosahuje hodnoty, ktoré sa vyskytujú bežne vo vzduchu.

Ako jediný na Slovensku využívame pri práci certifikované a pravidelne kalibrované merače ozónu, ktorými vieme potvrdiť bezpečnosť ozonizovaného priestoru a vieme vystaviť potvrdenie o priebehu ozonizácie.

„Je čistenie a dezinfekcia ozónom nebezpečná?“

Pri odborne prevedenom čistení ozónom nehrozí našim klientom žiadne nebezpečenstvo a priestory budú zbavené baktérií, vírusov, plesní a zápachov. 

 

10