Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Auto je živnou pôdou pre baktérie. V akom aute jazdíte vy?

Auto je živnou pôdou pre baktérie. V akom aute jazdíte vy?

  • by

Vo vašom aute na vás číhajú baktérie a vírusy, ako E.coli, stafylokoky, Bacilus cereus, vírusy chrípky alebo rôzne huby a plesne, ktoré môžu spôsobiť rôzne zdravotné problémy, najmä u ľudí s oslabenou imunitou.

Zdrojom vírusov sú najpoužívanejšie časti automobilu ako volant, madlá dverí, vypínače, priestor pod koberčekmi a klimatizácia a ventilačný systém.

Dôvodom výskytu baktérií, vírusov a plesní v aute je dokonalé prostredie pre ich život a rozmnožovanie- vysoká vlhkosť a teplo.

Auto je zamorené baktériami 10-krát viac než záchod

V on-line verzii Hospodárskych novín bol uverejnený článok Ako často upratujete auto? Je zamorené baktériami 10-krát viac než záchod, ktorý sa odvoláva na výskum francúzskej spoločnosti CosmétiCar.

„Od septembra 2016 skúmali celkom 1 200 vozidiel, zamerali sa na volanty a hlavice radiacej páky. Kým záchodová doska obsahuje 80 baktérií na cm², na volante ich bolo 800; to sú výsledky odpovedajúce skorším výskumom.“

„Riešenie je jednoduché. Tak ako sme zvyknutí čistiť a dezinfikovať záchod, mali by sme to pravidelne robiť aj s interiérom vozidla, najmä s volantom a hlavicou radiacej páky. Ďalšími ohrozenými miestami sú potom koberčeky na podlahe a v kufri, či miesta, ktorých sa často dotýkame. To dokazujú aj ďalšie štúdie – konkrétne z univerzity v Birminghame a výsledky mikrobiologického výskumu univerzity v britskom Nottinghame.“

Dezinfekcia interiéru a klimatizácie ozónom

Okrem pravidelného čistenie bežne dostupnými čistiacimi prostriedkami alebo špecializovanou chémiou, vám odporúčame dezinfekciu ozónom. Na rozdiel od čistiacich prostriedkov je ozón plyn, ktorý sa dostane aj na neprístupné miesta. Nevydenzifikuje iba interiér auta, ale pri správnom postupe aj klimatizačný a ventilačný systém.

Až s 99,99% úspešnosťou zlikviduje baktérie, vírusy a plesne. V úvode článku bolo uvedených niekoľko druhov baktérií a vírusov, ktoré boli objavené vo výskume spoločnosti CosmétiCar. Aký ma na ne účinok ozón nájdete v nasledujúcej grafike.

Auto je v dnešnej dobe takmer neoddeliteľnou súčasťou života. Využívame ho na nákupy, cestovanie do práce, na dovolenky, za oddychom, pritom málo kto venuje dostatočnú pozornosť čistote interiéru. Preto odporúčame aspoň jeden krát za rok základnú dezinfekciu vášho vozidla.

Zdroj: https://auto.hnonline.sk/966140-ako-casto-upratujete-auto-je-zamorene-bakteriami-10-krat-viac-nez-zachod