Preskočiť na obsah

Služby
Čistenie a dezinfekcia ozónom

Základné čistenie a dezinfekcia ozónom

Takáto základná ozonizácia likviduje baktérie, vírusy a spóry plesní na 99,99%. Ďalej likviduje roztoče a s menšou úspešnosťou aj vši, blchy, prípadne menší hmyz. Vykonávame ju v nižších koncentráciách, ale niekoľko stonásobne prevyšujúcich koncentrácie potrebné k likvidácií aj tých najodolnejších mikroorganizmov. Vedľajším efektom je jemná odorizácia (potlačenie zápachu) interiéru.

Odporúčame ju pre domácnosti aj firemných klientov ako preventívnu dezinfekciu, ale aj v prípade zvýšenej chorobnosti v domácnosti, kanceláriách a iných prevádzkových priestoroch, alebo v prípade podozrenia na šírenie bakteriálnych a vírusových chorôb. Toto čistenie je vhodné a odporúčame ho aj pre alergikov. 

Odstránenie zápachu ozónom

Ozónom odstraňujeme najmä zápach biologického pôvodu (požiar, domáce zvieratá,…), chemický zápach iba čiastočne (maľovanie, riedidlá,…).

Ozón odstraňuje zápach:

 • spôsobený fajčením, varením, smažením, pripálením, požiarom, alebo dlhodobo nevetrané priestory
 • po maľovke
 • po domácich zvieratách
 • potu
 • zápach
 • chemický zápach, napríklad po maľovaní, lepidlách a riedidlách

Odstraňovanie zápachu ozónom prebieha v cca. 2-3krát vyššej koncentrácii ako základná ozonizácia a opakuje sa dva až trikrát. Ozón zápach neprekrýva, ale natrvalo odstraňuje.

Likvidácia plesní ozónom

Plesne ozónom likvidujeme cca. 2-3x vyššou koncentráciou ako pri základnej dezinfekcii ozónom, s dlhšou výdržou na dosiahnutej koncentrácii a s pomalším rozpadom. Pri tomto druhu ozonizácie je potrebné pripraviť sa, že do čistenej miestnosti nebude vstup možný niekoľko hodín, aj po našom odchode.

Viac informácií o likvidácii plesní ozónom nájdete tu…

Čistenie klimatizácie ozónom v aute

V klimatizačnom a ventilačnom systéme automobilov sa postupom času usadia nebezpečné baktérie, vírusy a plesne, ktoré spôsobujú ochorenia dýchacích ciest. Okrem toho spôsobujú zatuchnutý zápach, ktorý vodiči poznajú ihneď po zapnutí klimatizácie vo vozidle. Ozón tieto mikroorganizmy likviduje a dezinfikuje tak nie len ventilačný systém, ale aj celý interiér vozidla. Okrem toho natrvalo odstraňuje rôzne druhy zápachov od cigariet, zvierat, potu, chemických čističov, lepidiel, atď.

Ako prebieha čistenie a dezinfekcia ozónom v automobile:

 • V aute nemôže byť zvýšená vlhkosť (vlhké koberce, poťahy), inak je ozonizácia neúčinná.
 • Motor automobilu zohrejeme na prevádzkovú teplotu. Teplotu nastavíme na čo najnižšiu.
 • Ventilačný systém nastavíme na 1/3 výkonu, fúkanie na sklá.
 • Zapojíme generátor ozónu do zapaľovača (batéria musí byť v dobrej kondícii, inak je potrebné zabezpečiť pripojenie na 230V).
 • V prípade silného znečistenia, zápachu je nutné zabezpečiť pripojenie na 230V. V takom to prípade sa dezinfekcia ozónom vykonáva vo viacerých krokoch.

V prípade záujmu, alebo otázok nás neváhajte kontaktovať.

Potvrdenie o priebehu dezinfekcie ozónom

Potvrdenie o dezinfekcii ozónom. Čistenie a dezinfekcia ozónom.

Ku každej dezinfekcii ozónom môžeme vystaviť potvrdenie o jej priebehu. Potvrdenie obsahuje graf s priebehom dosiahnutej koncentrácie ozónu a logovací súbor vo formáte pdf.

Na meranie používame pravidelne kalibrované senzory spoločnosti ECOSENSORS. 

 

AKO TO PREBIEHA

Čistenie a dezinfekcia ozónom nie je možné vykonať v priestore so zvýšenou vlhkosťou (>80%), napríklad čerstvo vytepovaný a ešte vlhký interiér vozidla, vytopená nehnuteľnosť,…

Nehnuteľnosti

 1. V nehnuteľnosti je potrebné zabezpečiť pripojenie k elektrickej sieti.
 2. Pred našou návštevou je bezpodmienečne nutné odstrániť z priestoru všetky rastliny a domáce zvieratá.
 3. Pred naším príchodom odporúčame vyvetrať.
  Pootvárať všetky skrine, zásuvky, …
 4. Klimatizácia musí byť vypnutá, resp. stlmená na minimum.
 5. Počas procesu sa v priestore nemôže nikto nachádzať. Do priestoru môže vstupovať iba povolaná osoba vybavená ochrannými prostriedkami. Je potrebné aby klient zabezpečil pracovníkovi osobu, ktorá mu umožní vstup do ošetrovaného priestoru, prípadne inak zabezpečí vstup.
 6. Vyvetranie.
 7. Ukončenie procesu ozónovania.

Vozidlá

 1. Ozonizácii vozidla nepredchádza žiaden technický zásah do vozidla.
  Pred ozonizáciou odporúčame vymeniť peľový/kabínový filter.
 2. Cez autozapaľovač, alebo na 230V pripojíme generátor ozónu.
 3. V prípade viacerých vozidiel, autobusov, minibusov, ťahačov je nutné vždy zabezpečiť pripojenie na el. sieť.
 4. Počas ozonizácie je vozidlo naštartované a spustený vnútorný okruh ventilácie.
 5. Po ukončení procesu je nutné auto niekoľko minút vyvetrať.

Čistenie a dezinfekcia ozónom
Časté otázky

Ozón pachy nemaskuje ako to robia rôzne chemické prostriedky, parfumy, ale natrvalo odbúrava. Ak neboli zdroje zápachu odstránené, nemôžeme zaručiť, že zápach sa časom do prostredia opäť nevráti.

Príklad: Zatuchnutý pach v miestnosti spôsobujú rôzne plesne, huby a baktérie, ktoré vznikajú v dlhodobo vlhkých a nevetraných priestoroch. Tie ozón natrvalo zlikviduje. Pokiaľ sa však priestor naďalej nebude dostatočne vetrať, zápach sa do priestorov určite vráti.

Ozón sa vyskytuje prirodzene v prírode a v ovzduší. Bežné koncentrácie dosahujú úroveň 0,03 až 0,1 ppm*. Na tejto úrovni je množstvo patogénov udržané na prijateľnej miere a neškodí vyšším formám života (fauna, flóra, človek). Vo vysokých koncentráciách je ozón toxický a preto pri práci s ním je potrebné dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Naša spoločnosť používa dýchacie masky, obleky a samozrejme profesionálne zariadenia na meranie množstva ozónu.

Ozón je pre ľudský čuch ľahko rozpoznateľný už pri nízkych zdraviu bezpečných koncentráciách, ktoré donútia človeka takýto priestor opustiť. Ozón je však na rozdiel od chemických prostriedkov používaných v domácnostiach nestály. Neukladá sa do pórov čalúnení, textílií, kobercov, stien, ale sa rýchlo rozpadá na kyslík O2. Preto ozón nie skladovateľný a na jeho tvorbu sa využívajú generátory ozónu.

Nižšie sú uvedené bezpečné koncentrácie ozónu v ovzduší pre trvalé pôsobenie na človeka. Existujú aj výnimky, ktorým môže spôsobiť zdravotné komplikácie (bolesti hlavy, nevoľnosť, ťažšie dýchanie) aj mierne zvýšená koncentrácia ozónu – citlivý, starší ľudia.

 • Trvalé pôsobenie 24 hod. koncentrácia 0,05 ppm
 • Trvalé pôsobenie 8 hod. koncentrácia 0,1 ppm
 • Krátkodobé pôsobenie koncentrácia 0,3 ppm

Všetko záleží od úrovne znečistenia. Základná deodorizácia môže trvať cca. 30 minút. Pokiaľ však budete chcieť odstrániť cigaretový zápach v priestoroch, ktoré boli dlhodobo vystavené cigaretovému dymu, proces je nutné niekoľko krát opakovať.

Nie! Ozón pracuje na molekulovej, resp. bunkovej úrovni, kde likviduje vírusy, baktérie, plesne, pôvodcov zápachov. Ozón nie je kúzelná palička, ktorá nahradí mop alebo vysávač.

Ozón má aj napriek svojim silným oxidačným vlastnostiam minimálny vplyv na kovy, s výnimkou striebra. Strieborné retiazky, prstene, príbory, atď. odporúčame odstrániť z ozonovaného priestoru.

V prípade otázok, alebo vypracovania cenovej ponuky nás neváhajte kontaktovať.

OZÓN Ekočistenie

Považská Bystrica

Tel: +421 948 762 262

V prípade nedostupnosti Vás budeme kontaktovať čo najskôr.

Po-Pia 10:00 – 16:00

Mail: info@cistenieadezinfekcia.sk 

Facebook

Instagram