Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Likvidácia plesní ozónom

Likvidácia plesní ozónom

  • by

Plesne sú mnohobunkové organizmy (huby), ktoré sa rozmnožujú spórami. Práve tie sú pre človeka nebezpečné. Spóry plesní sú viditeľné iba pod mikroskopom. Šíria sa vzduchom, kde sa vznášajú, podobne, ako čiastočky prachu. Spôsobujú celý rad zdravotných ťažkostí a ochorení: kožné infekcie, ekzémy, alergie, zápaly priedušiek, dýchacie problémy, očné zápaly atď. Plesne sa vyskytujú najmä vo vlhkých a nedostatočne vetraných priestoroch. Likvidácia plesní nie je jednoduchá, ale nie nereálna. Perfektnou možnosťou v boji proti plesniam je práve ozón, ktorý ma veľké množstvo výhod oproti chemickým prostriedkom.

Výhody ozónu pri likvidácií plesní:

  1. Ozón je plyn, ktorý sa ľahko dostane do všetkých kútov, celého priestoru a pórov materiálov.
  2. Plesne likviduje už pri nízkych koncentráciách.
  3. Likviduje aj spóry plesní, ktoré sa nachádzajú v ovzduší, čím zamedzuje ich ďalšiemu rozmnožovaniu.
  4. Je ekologický a po jeho pôsobení nezostávajú v ovzduší chemické látke, ktoré môžu byť minimálne tak nebezpečné, ako samotné plesne a ich spóry.
  5. Okrem plesní likviduje aj ďalšie nebezpečné mikroorganizmy a odstraňuje zápach, ktorého sú pôvodcom.

Likvidácia plesní ozónom krok za krokom

1. Odstránenie príčiny výskytu a rastu plesní

Priestory so zvýšenou vlhkosťou a teplotou poskytujú dokonalé prostredie pre usadenie a rast plesní. Odstránenie príčin, ktoré takéto prostredie vytvárajú, je prvý krok k úspešnému boju s plesňami. Pokiaľ nie sú odstránené, pravdepodobnosť návratu plesní je takmer 100%ná.

2. Čistenie a dezinfekcia ozónom

Likvidáciu plesní vykonávame zvýšenou koncentráciou ozónu a dlhším priebehom samovoľného rozpadu ozónu. V prípade veľkého výskytu plesní odporúčame vyvetrať až po 24 hodinách po expozícii ozónom.

3. Mechanické odstránenie odumretých plesní zo stien.

Plesne odstraňujeme až po likvidácii. Nikdy nie suchou handrou alebo kartáčom. Odporúčame mokrú handru alebo mokrú hubku, špongiu.

4. Aplikácia vhodného náteru.

5. Starostlivosť, ktorá predchádza opakovanému návratu plesní. Pravidelné dôkladné vetranie, odstránenie akýchkoľvek možností, ktoré zvyšujú vlhkosť v priestore. 10