O účinkoch, schopnostiach a vlastnostiach ozónu vie málokto. Pritom sa takmer každý deň stretávame s produktmi, na ktorých výrobu alebo ošetrenie bol ozón použitý.
Čistenie a dezinfekcia vody
Vďaka silným oxidačným schopnostiam sa ozón využíva pri čistení odpadových vôd – komunálnych, poľnohospodárskych alebo priemyselných.
Dezinfekčné vlastnosti ozónu nahrádzajú chlór pri úprave pitnej vody. Dezinfekcia pitnej vody ozónom bola prvý krát použitá v meste Oudshroom v Holandsku už v roku 1893 a neskôr v USA pre obecný (mestský vodovod) v Niagara Falls v roku 1903. Skupina francúzskym vedcov pozorovala a skúmala dezinfekciu vody v meste Oudshroom a na základe zistení bola vo francúzskom Nice postavená prvá skutočná čistička pitnej vody využívajúca ozón. Mesto Nice je preto označované, ako „miesto zrodenia úpravy pitnej vody ozónom. Dnes je vo svete postavených niekoľko tisíc takýchto čističiek.
- Pri ozonizovanej vode bola pozorovaná zmena chuti vody na „chutnejšiu“. Voda obsahuje viac minerálov bez obsahu cudzích, často „jedovatých“ látok, ako pri úprave chlórom.
- „Mini čističky“, ktoré využívajú ozón na dezinfekciu vody sú známe medzi majiteľmi akvárií alebo jazierok.
Prečo teda vodu dezinfikujeme chlórom?
Dezinfekcia ozónom a technológie, ktoré by do našich domov dopravili ozonizovanú vodu sú stále veľmi nákladné, na rozdiel od technológii, ktoré využívajú chlór.
Ale aj na Slovensku je niekoľko zariadení, prevažne rekreačných, kde je na dezinfekciu a čistenie vody použití ozón- napr. aquaparky alebo kúpele v Turčianskych Tepliciach, v Poprade, v Bešeňovej, v Oraviciach, atď.
Potravinársky priemysel
Mäso, zelenina, ovocie alebo iné druhy potravín podliehajú prísnym pravidlám hygieny a skladovania, kedy musia byť dodržané určité postupy a predpisy, ktoré majú predchádzať možnému riziku vzniku zdravotných ťažkostí u konečných spotrebiteľov. Ozón sa preto využíva pri skladovaní potravín, najmä ovocia a zeleniny, kedy likviduje zárodky baktérií, vírusov, ale hlavne plesní, ktoré napádajú ovocie a zeleninu.
- Prečo sú tie jahody v obchode stále pekné červené
Výskumy preukázali, že ozonizácia predlžuje skladovateľnosť ovocia a zeleniny takmer bez straty chuti, farby a konzistencie, na rozdiel od postupov, ktoré pri skladovaní využívajú iba zmrazenie.
Klimatizácia v aute
Dnes už na ceste asi nestretneme auto, ktoré by vo výbave nemalo klimatizáciu, ktorá je počas horúcich letných dní doslova. Okrem mediálne známeho problému s nastavením veľkej rozdielnej teploty medzi vonkajšou teplotou a teplotou v aute, je tu ešte jeden problém a vážnejší.
Súčasťou klimatizácie je výparník, kde sa zráža voda- miesto so zvýšenou vlhkosťou. Vlhkosť a teplo sú dve základné podmienky pre usadenie sa mikroorganizmov, ktoré spôsobujú zdravotné ťažkosti. Preto je potrebné klimatizáciu čistiť a dezinfikovať. Klimatizácie sa čistia a dezinfikujú ozónom. Každý lepší autoservis, ktorý vlastní vybavenie na plnenie klimatizácií, by mal počas doplnenia chladiva, klimatizáciu aj vyčistiť. Klimatizáciu však nedopĺňame dva krát do roka alebo každý rok, čo je čas, za ktorý sa na výparníku nahromadia mikroorganizmy, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie. Klimatizáciu v aute odporúčame čistiť minimálne dva krát do roka.
Toto je iba pár príkladov, kedy sa stretávame s Ozónom a jeho využitím, ktoré sa týka nášho každodenného života. Čistenie a dezinfekcia ozónom nie je žiadna novinka, iba napriek drahším technológiám, ešte nie je bežnou súčasťou domácností.
Ozón je ekologický produkt, ktorý vytvorila príroda. V súčasnosti je najúčinnejšou látkou na čistenie, dezinfekciu, likvidáciu baktérií, vírusov, plesní a odstránenie zápachov.